Використання торфу в садівництві: забезпечення ідеальних умов для росту рослин

 Використання торфу в садівництві: забезпечення ідеальних умов для росту рослин

Ксенія МЕЛЕШКО, Україна

Торф – одна з найкорисніших копалин на Землі. Люди використовували його ще в давнину, відзначаючи чудодійні властивості. У чому ж користь торфу? Яким він буває і як використовується в садівництві – на ці та інші питання допоможуть відповісти профільні спеціалісти компанії «Кліома Сервіс».

ТОРФ, ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ ТА ВИКОРИСТАННЯ

Коли говорять про торф, мають на увазі органічну породу, що утворюється в результаті відмирання та гниття залишків болотних рослин в умовах обмеженого доступу кисню. Вона містить до 60 % вуглецю і є хорошим паливним матеріалом. Текстура зазвичай однорідна, колір жовтувато-бурий, бурий або майже чорний.

Торф дуже корисний для ґрунту, – покращує його стан (підтримує баланс вологи і повітря) і сприяє кращому росту дерев, кущів, квітів. Продукція, вирощена на ґрунтах, удобрених торфом, має нижчий рівень нітратів і шкідливих речовин.

Ця порода характеризується високою кислотністю, низьким ступенем розкладання, низькою зольністю, підвищеною вологоємкістю. Торф буває низовинним, перехідним і верховим. Низовинний – дуже легкий, складається з дрібних часток, добре вбирає воду. Ступінь розкладання – не більше 15%. Знаходиться такий торф на нижніх шарах. Характеризується як «зрілий», містить багато гумусу й інших корисних речовин. Використовується переважно для торфосумішей, вирощування розсади, квітів і декоративних культур.

Верховий торф знаходиться на верхніх шарах. Він досить «молодий», тобто такий, що слабко розкладається (ступінь розкладання до 15%). Має високу газовбирну та водопоглинальну здатність, характеризується невеликим
накопиченням амінокислот і гумінових кислот. Верховий торф використовують для вирощування розсади. З-поміж верхового торфу виділяють також волокнистий, що має своєрідну структуру. Його не треба просіювати – він обробляється шляхом розподілу на грудки.

Між верховим і низовинним знаходиться перехідний торф, у якому вже почався, але ще не завершився процес розпаду.

ВИДИ ТОРФУ ВІДПОВІДНО ДО СПОСОБІВ ВИДОБУВАННЯ

Виокремлюють декілька способів видобування цієї корисної копалини: фрезерний, кусковий, гідроторф, різальний, фракційний. Фрезерний спосіб включає декілька етапів розробки. Спочатку відбувається фрезерування верхнього шару, потім оброблений шар перегортають, висушену сировину згортають у валики і вкладають штабелями, а після цього проводять ізоляцію торфу. За сезон, залежно від погоди, можна провести до 50 таких циклів.

Фрезерний торф – це висушені крихти різної форми, розміром від 5 до 60 мм. До складу такого торфу входять спеціальні рослинні волокна, за допомогою яких він легко тримає водний баланс. Також фрезерний торф містить
багато мікроелементів, поживних речовин – саме його використовують у власному розсаднику спеціалісти «Кліома Сервіс».

Кусковий або екскаваторний спосіб – це метод кар’єрного добування торфу за допомогою екскаватора, що проникає в усю глибину покладу. Зазвичай у такий спосіб можна добувати торф, що має ступінь розпаду до 15%,
зольність до 23%. Технологічний цикл досить довгий і включає Торф від білоруського виробника «Витебскторф» декілька етапів: екскавацію копалини, первинну обробку в кар’єрі та транспортування. Для просушування
торф вистилають біля кар’єрів на сушку з перевертанням або ж, у разі необхідності, викладають фігури сушки.

Ретельно висушений торф збирають спеціальними машинами-екскаваторами – багерами, елеваторними машинами, торфовими екскаваторами з накопичувачами, дизельними екскаваторами.

Кусковий торф збирають за допомогою екскаваторного диска, що може підняти копалину із півметрової глибини. Його пресують, потім укладають «хвилями» на поля для просушування. Утворюється хвилеподібний торф. Після висихання його збирають і піднімають наступний шар. Таким чином, можна зібрати до трьох шарів торфу, який після цього транспортують для подальшої обробки. Кусковий торф дуже калорійний, у середньому 2900-3400 ккал/кг.

Використовується і фракційний спосіб видобування торфу – шляхом поділу кускового на спеціальні частини (фракції). Є декілька фракцій: від 0 до 10 мм, від 5 до 20 мм, від 15 до 40 мм – кожна для конкретної ситуації і застосування.

Послуговуються також гідравлічним способом розробки торф’яного покладу. Спершу він розмивається потужним струменем води, а потім всмоктується за допомогою торфососа. Такий торф «визріває» 75 діб. Його вологість близько 33%, зольність – 9,6. Цей спосіб можна застосовувати тільки у великих господарствах. На дрібних підприємствах використовують різальний спосіб видобутку торфу, за допомогою лопат або дрібної техніки. Сьогодні він практично повністю витіснений механізованими методами через низьку продуктивність.

ДЕ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ ТОРФ

Торф застосовують у багатьох сферах господарства. Зокрема, це цінна сировина для виробництва органічних добрив, призначених для стимуляції росту дерев, кущів та інших рослин. Торф використовують як мульчу для овочів, інколи у суміші з тирсою. Крім того, це майже ідеальний засіб для створення гарних газонів. Він знайшов застосування у теплицях, парниках, а також для вирощування кімнатних рослин та їх підживлення. Торф – чудовий бактерицидний засіб із природними фільтраційними властивостями, придатний для виготовлення підстилок для тварин.

Також торф – це сировина для торфокомпосту, торфомінеральних і аміачних добрив, паливних торф’яних брикетів і напівбрикетів. Із нього отримують щавлеву і оцтову кислоти, етиловий спирт, фенол, парафін. Торф використовують для приготування ванн із бактерицидною та антисептичною дією.

Загалом, торф надзвичайно потрібна річ у кожному господарстві. Без нього складно обійтися, вирощуючи фруктові дерева, кущі, квіти, овочі та ягоди. Торф має бактерицидні, антисептичні властивості, сприяє кращому проникненню вологи і повітря в ґрунт, створює ідеальні умови для росту всіх рослин.

ЯК ПОДБАТИ ПРО ВИСОКОЯКІСНИЙ ГРУНТ ДЛЯ РОСЛИН

– Торф, торфосуміші, органічні субстрати ми пропонуємо нашим клієнтам уже п’ятий рік, – розповідає Олена КЛИМЧУК, заступник директора компанії «Кліома Сервіс». – Ми працюємо з литовськими виробниками REKYVA, PEATMAN, PRESTO DURPES та Glinka Torf, «Витебскторф» – Білорусь. Від них ми пропонуємо торф з Рh 3,2-4,5; 5,5-6,5. Фракція – 0-7, 0-10, 0-15, 0- 20, 0-40, 15-30 мм. Розфасовка теж може бути різна – 30 л, 100 л, 250 л та в упаковці біг-бейл по 3 та 5 м. куб. Усі види торфу, що ми пропонуємо, використовуються у ягідництві, овочівництві, для розведення равликів та свійських тварин. У нашому розсаднику ми також застосовуємо торф і субстрати для власних потреб.

Олена Климчук наголошує, що верховий кислий торф (3,5-4,5 Рh) через його агрохімічні та фізичні властивості добре підходить для вирощування «кислолюбних» ягідних рослин, як-от: лохина, брусниця, ожина, журавлина.
Кислий верховий торф використовується безпосередньо для посадки, а також для виготовлення субстратів. Нейтральні торфи (розкислені) використовують переважно для овочів, ягідних культур, квітів – для розведення розсади, висаджування насіння в касети. Цей вид торфу дуже добре підходить для вирощування рослин у теплицях, для потреб равликових ферм, для підстилок тваринам.

Найкраще удобрювати ґрунт торфом навесні (починаючи з лютого – і до кінця травня) та восени, а взагалі потреба у цій корисній копалині актуальна цілий рік.

– Залежно від фракції, торф застосовують для різних цілей. Для лабораторій, де ростуть уже адаптовані рослини, при пересадці їх у касети беруть дрібну фракцію торфу – 0,10. Для відкритого ґрунту – найбільшу фракцію:
0,40 чи 0,15-0,30, – додає фахівець.

Важливо, що на відміну від українських видів торфу, білоруські та литовські очищені від хвороботворних вірусів і мікробів, личинок шкідників, насіння бур’янів, пояснює Олена Климчук.

– У себе в розсаднику ми провели такий експеримент: одну частину рослин посадили в український торф, другу – в білоруський, третю – у литовський. Виявилося, що в закордонних видах торфу бур’яни проявляються значно менше, ніж в українському. Це великий плюс, тому що не потрібно займатися прополюванням, що зумовлює додаткові витрати і може пошкодити коріння культурних рослин. Адже, наприклад, коренева система ягідних культур ще не встигає закріпитися у ґрунті, а коріння бур’янів, зазвичай, уже більш розвинене.

Для різних потреб пропонується і різна розфасовка торфу: в упаковках, стосах, мішках або насипом. Наприклад, якщо говорити про лохину, то, залежно від ґрунту та схеми посадки (траншея чи ямковий спосіб), може знадобитися до 300 кубів торфу на гектар.

– На підприємстві ми також виготовляємо субстрати для лохини: у білоруський або литовський торф додаємо добрива (здебільшого голландського виробництва), пісок, кору та агроперліт. Такий торф’яний субстрат (3,5-
4,5 pН) також добре підходить для декоративних рослин: ялівцю, туї, рододендронів.

Ми дбаємо про високоякісний грунт для рослин. Наші торфи і субстрати відмінно накопичують вологу і пропускають повітря, не обпалюють у рослин кореневу систему, збагачені поживними речовинами. Під час безсніжних
зим торф відмінно виконує роль мульчі, зберігаючи тепло біля коріння садових рослин.

Журнал «Ягідник»

Останні статті