Як захистити суницю та малину: поради експерта ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн»

 Як захистити суницю та малину: поради експерта ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн»

Андрій ОСИКОВИЙ, провідний спеціаліст із садівництва ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн»

Суниця та малина в Україні досі традиційно вважалися культурами для приватних садів і городів, але в останні роки їх вирощування набирає обертів як перспективний та прибутковий бізнес. Причинами цього є не лише ріст внутрішнього споживання ягід, а й попит на експорт ягідних культур до різних країн світу, переважно в замороженому вигляді. Промислове виробництво вимагає підвищеної уваги до захисту від шкідників та хвороб, спектр та шкодочинність яких на ягідних культурах достатньо широкі.

Зі шкідників найбільш поширеними на суниці є павутинний та суничний кліщі, а також малиново-суничний довгоносик. Останній завдає шкоди і малині, поруч із малиновим жуком, малиновою стебловою мухою, малиновою стебловою та малиновою пагоновою галицею, попелицями, кліщами. Що ж до хвороб, то найбільш небезпечною для обох культур є сіра гниль. На суниці шкодочинними також є біла та бура плямистості, борошниста роса, а на малині – пурпурова плямистість (або дідімела), антракноз, борошниста роса, іржа.

Наразі в Україні зареєстровано дуже мало препаратів для захисту ягідних культур. Це пов’язано з дорогою та складною процедурою реєстрації пестицидів. У Європі такі культури проходять спрощену процедуру, а в Україні цей процес відбувається за загальними правилами. Особливо це стосується захисту малини, – в «Переліку пестицидів та агрохімікатів…» нам не вдалося знайти для неї жодного фунгіциду.

З інсектицидів зареєстрованими є піріміфос-метил, що належить до фосфорорганічних сполук, а також лямбда-цигалотрин і диметоат, але тільки для маточників малини: вживання ягід після обробки цими інсектицидами – заборонено. Для захисту від кліщів на суниці зареєстровано декілька акарицидів, але всі – для застосування після збору врожаю.

Попри все, захищати врожай таки потрібно, і тут у нагоді може стати польський досвід. Так, у Польщі для боротьби з хворобами, що викликають усихання пагонів малини (дідімела, антракноз, борошниста роса, іржа), та сірою гниллю застосовують TOPSIN M 500 SC (д. р. тіофанат-метил, 500 г/л), або YAMATO 303 SE (д. р. тіофанат-метил, 233 г/л + тетраконазол, 70 г/л) із нормами витрати 1,5 л/га та 1,2-1,5 л/га відповідно. Використовувати їх рекомендують від початку розвитку суцвіття до кінця фази цвітіння (BBCH 51-69) або відразу після збору врожаю.

Зі шкідниками малини поляки борються за допомогою препарату MOSPILAN 20 SP (д. р. ацетаміприд, 200 г/кг) при їх появі у фазі BBCH 11-39 (розгорнулися перші листки – кінець росту пагонів). Проти кліщів на суниці застосовують NISSORUN STRONG 250 SC (д. р. гекситіазокс, 250 г/л). Для знищення кліщів та попелиць на суниці і малині до цвітіння використовують ACARAMIK 018 EC (абамектин, 18 г/л) із нормою витрати 1,2 л/га.
Надзвичайно небезпечною хворобою суниці та малини, що за вологих умов може спричинити втрату більшої частини врожаю, є сіра гниль (Botrytis cinerea).

Первинне зараження зазвичай відбувається під час цвітіння, але збудник при цьому залишається неактивним до початку дозрівання ягід. Із метою контролю цього захворювання застосовують фунгіциди – по 2-3 обробки під час цвітіння культури та перед дозріванням ягід. Оскільки ці періоди і в суниці, і в малини розтягнуті, то обмежитися двома процедурами і при цьому забезпечити ефективний контроль досить складно. Слід бути дуже обережними з обробками хімічними фунгіцидами і дотримуватися строків очікування до збору врожаю, щоб уникнути перевищення залишків пестицидів у ягодах.

Як же отримати здорові ягоди товарного вигляду, гарантуючи, водночас, їх безпечність та чистоту для споживача? Така можливість є – використання біологічного фунгіциду з високою ефективністю проти хвороб, безпечного для довкілля й споживачів та доступного за ціною, порівняно з хімічними засобами. Препарат, що відповідає усім названим вимогам, – це біологічний фунгіцид БЕСТКУР, РК від компанії ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн». До складу продукту входять тільки натуральні компоненти, як-от: екстракти гіркого апельсину (Citrus reticulata & Citrus aurantium) та L-вільні рослинні амінокислоти, тому обробки можна проводити прямо перед збором урожаю. За умови попереднього використання хімічних фунгіцидів під час цвітіння, препарат забезпечує не менше 70% ефективності, залежно від погодних умов і стану насаджень. Також засіб значно зменшує
відсоток уражених ягід під час зберігання та реалізації продукції у свіжому вигляді. Крім цього БЕСТКУР, РК не спричиняє неприємного запаху та зміни смаку плодів, що часто трапляється після застосування хімічних фунгіцидів. Таким чином, типова схема захисту малини та суниці від сірої гнилі матиме такий вигляд: під час цвітіння застосовується високоефективний хімічний фунгіцид, а в період дозрівання ягід проводиться три обробки БЕСТКУР, РК із нормою 1,0-1,5 л/га та 7-12-денним інтервалом між обробками.

З кожним роком усе більшого поширення набуває органічне вирощування суниці та малини, де застосування хімічних фунгіцидів практично заборонено. Тоді біологічний фунгіцид стане в нагоді двічі – під час цвітіння та в період дозрівання ягід.

БЕСТКУР,РК сертифікований для органічного землеробства у європейських країнах і має сертифікат «Органік Стандарт» в Україні. БЕСТКУР, РК діє безпосередньо як фунгіцид (руйнує клітинні стінки патогену), а також підвищує імунітет рослини для природньої стійкості до хвороб. Застосування БЕСТКУР, РК забезпечить ефективний контроль сірої гнилі без залишків пестицидів у продукції. 

Для покращення цвітіння, сприяння росту та підвищення однорідності ягід рекомендуємо застосувати біостимулянт на основі комплексу амінокислот та екстрактів морських водоростей КІНАКТИВ ІНІШІАЛ, РК. Для максимального результату необхідно провести три послідовні обробки з нормою витрати 1,0-1,5 л/га, починаючи від початку бутонізації, повторюючи кожну наступну через 10 днів.

Журнал «Ягідник»

Останні статті