Увага: фальшиві пестициди

 Увага: фальшиві пестициди

Станіслав СТОБЕЦЬКИЙ, СТО-Консалт, Ґлівіце, Польща,
www.stokonsult.pl, stanislawstobiecki@gmail.com

Підробка – це відоме явище в багатьох галузях – від одягу, косметики до фармацевтичних препаратів. Це явище не оминуло й захисту рослин. Через тісний взаємозв’язок цієї галузі зі здоров’ям людини та якістю навколишнього середовища підробка засобів захисту рослин особливо небезпечна. Багато інституцій у Європі та світі вживають заходів щодо зменшення та усунення цього явища, і все ж масштаб проблеми все ще дуже великий. Орієнтовна вартість глобального світового ринку нелегальних засобів захисту рослин становить близько 5,5 млрд євро, а в Європі – близько 1,2 млрд євро. У Польщі підрахували, що це близько 10–15% всього ринку пестицидів, або близько 50–75 млн євро. Тож це величезні цінності. Звичайно, не всі протизаконні заходи є підробкою або фальшивкою.

Термін «незаконні пестициди», крім підробок, включає також продукцію, не дозволену до комерційного обігу в тій чи іншій країні, продукцію з неоригінальними етикетками, або без етикеток, або з етикетками іноземною мовою, термін дії яких закінчився, перепаковану та іншу, яка не відповідає основним вимогам. Підроблені засоби захисту рослин призначені для імітації оригінальних препаратів. Найчастіше вони містяться в підробленій (часто навіть дуже вдало) упаковці. Вони навіть можуть містити інші, ніж заявлені, діючі речовини, їх може бути менше, ніж зазначено на етикетці, рецептура може бути різною або неправильною.

Підроблений продукт, як правило, заснований на діючій речовині, отриманій з незаконного джерела, крім того, що міститься в реєстраційному досьє. Тоді може бути інша технологія отримання цієї діючої речовини і, як наслідок, різний тип і кількість домішок порівняно з оригінальними. Саме це робить цей вид підробки найнебезпечнішим. Небезпека полягає в тому, що споживач сільськогосподарської продукції, захищений фальшивим агентом, піддається довготривалому впливу токсичної дії цих забруднюючих речовин, часто з невідомою хімічною структурою і токсикологічними властивостями.

Підроблені продукти неконтрольовані та неперевірені, тобто вони не проходять усю довгострокову, ретельну і затратну процедуру дозволу на продаж та використання, забезпечуючи безпеку для людей, тварин і навколишнього середовища та мінімізуючи ризик, пов’язаний із використанням хімікатів у сільському господарстві.

Загрози з боку нелегальних агентів – це не лише токсичний вплив неконтрольованих домішок, наявних у підробках. Різні порушення, які виникають на різних етапах виробництва, розповсюдження, зберігання та використання інших груп незаконних засобів захисту рослин, можуть мати дуже поганий вплив.

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №4 (15) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Журнал «Ягідник»

Останні статті