Практичний досвід вирощування лохини під накриттям у Польщі

 Практичний досвід вирощування лохини під накриттям у Польщі

Павел ВАВРИЩУК – технічний директор ТзОВ Polana, розповів читачам журналу “Ягідник” про вирощування сільськогоспо дарських культур під накриттям.

У ПЛІВКОВИХ ТУНЕЛЯХ ТА ПІД НАКРИТТЯМ
Основний сезон збору плодів лохини високорослої в Польщі припадає на період із початку липня до середини вересня. Щоб отримати кращі ціни на свої ягоди, все більше виробників приймають рішення вирощувати їх під накриттям.

Із практики відомо, що основним питанням при використанні цього виду культивування є відповідний розрахунок інвестиційних витрат шляхом вибору типу тунелів, позицій та їх встановлення. Розмір таких інвестицій може становити, наприклад, від 200 до 300 тис. зл/га. На ринку є багато постачальників тунельних конструкцій, але не варто розглядати ціну як основний критерій вибору. Необхідно звернути увагу на всю специфікацію системи, насамперед тому, що це дорога конструкція, яка прослужить нам багато років. На вибір тунелів впливає чимало факторів, пов’язаних, із-поміж іншого, з:

  • вибором відповідної плівки;
  • придатністю також за типом
  • затінення;
  • відповідною висотою тунелів, що дозволяють виконувати обробку;
  • можливістю провітрюванних об’єктів;
  • можливістю в’їзду трактора (ворота);
  • можливістю забрати плівку;
  • стійкістю конструкції.

Ми маємо два основних типи тунелів: ті, що вільно стоять упродовж року, і багатопрольотні. Ми також маємо широкий спектр професійних систем накриття у вигляді плівкових навісів, доступних на ринку. У цьому випадку ми повинні звертати увагу на їх корисн характеристики. Я маю на увазі захист від граду, дощу, птахів або шкідників – за допомого повного закриття сіткою.

МИСТЕЦТВО ЗРОШЕННЯ

При виборі ділянки варто згадати, що лохина високоросла має неглибоку кореневу систему. Тому слід уникати місць із високим рівнем підземних вод. Рослини, які вже повністю плодоносять, мають велику потребу у воді, тому, якщо ви плануєте вирощувати під накриттями, система зрошення повинна бути належним чином спроектована і підготовлена. Потреба у воді у рослин в тунелях або під накриттями значно більша і вимагає справної, ефективної системи зрошення.

Наразі надзвичайно важко отримати готові коректні системи. Некомпетентність під час інсталяції спричиняє низку проблем у пізніші роки культивування. Помилки в цій сфері можуть обійтися дуже дорого, оскільки вони негативно вплинуть на врожайність рослин, а реконструкція системи зрошення вимагає додаткових інвестицій. Тому варто вибирати перевірені, компетентні компанії з досвідом, насамперед, у створенні систем для потреб конкретних культур.

Кількість спожитої води на 1 кг ягід є значно вищою під час вирощування в тунелі, ніж у відкритому ґрунті. Рослини під накриттям повинні бути забезпечені безперервним доступом до води. Лохина високоросла погано переносить навіть короткочасну її нестачу, особливо в період вегетації. Це погано позначиться на майбутніх врожаях. Також слід бути обережним, щоб не залити плантацію, оскільки це також може мати негативні наслідки.

Для контролю стану вологості використовуються різні системи вимірювання – від простих тензіометрів до прогресивних рішень, інтегрованих через комп’ютер. Це не дешеві системи, але, як показує досвід, вони гарантують повний спектр контролю над ефективним і, насамперед, раціональним використанням води при такому типі виробництва. Програма електронного моніторингу усуває помилки зрошення, дозволяє точно контролювати водопостачання та забезпечувати рослини оптимальним обсягом води. Тут, залежно
від використовуваної системи моніторингу, ми маємо повний спектр елементів керування. Система, яку ми використовуємо, дозволяє робити заміри на трьох різних глибинах – 15, 30 і 60 см. Завдяки цьому ми можемо визначити, коли вода досягала певного рівня, і у такий
спосіб визначити відповідний час поливу. Це дозволяє точно подавати воду, особливо для таких вимогливих рослин, як лохина.

Усі статті повністю журналу “Ягідник” №1 (12) 2019 доступні для вас в електронному чи друкованому варіанті.

Оформити переплату чи замовити примірник можна:

• за тел. +38 096 491 66 92, +38 068 513 31 87;

• e-mail nti.sad@gmail.com, sad2017@ukr.net.

З вами зв’яжеться менеджер проекту і оформить замовлення.

Журнал «Ягідник»

Останні статті