Захист плодових насаджень від весняних приморозків

 Захист плодових насаджень від весняних приморозків

Для ранньої весни характерні погодні контрасти. Тому дуже важливо подбати про ефективний захист плодових насаджень від приморозків у період, коли від них можливо захиститися.

Існує кілька типів приморозків. Перший тип – радіаційні. Фактично, це нічне випромінювання довгохвильової радіації поверхнею землі. Тобто вдень вона нагрівається, вночі охолоджується і, відповідно, охолоджується верхній шар ґрунту. Такі приморозки виникають за ясної безхмарної погоди, незначного вітру або його відсутності, як правило, перед сходом сонця. Зазвичай вони тривають до ранку – 5-6 годин поспіль. При цьому над поверхнею землі формується шар (до 15 м) холодного повітря, а над ним – шар інверсії (15-40 м), тобто тепле повітря, яке в певних захисних системах використовується для захисту від приморозків. Негативному впливу цього різновиду приморозків можна успішно запобігти.

Натомість з адвекційними приморозками боротися складніше. Цей тип приморозків – наслідок вторгнення холодних мас повітря. Вони охоплюють набагато більші площі та тривають 1-4 доби. Адвекційні заморозки супроводжує хмарність, вітер від 8 км/год. Шар холодного повітря становить від 150 до 1500 м, шар інверсії відсутній. Осушення холодного повітря при цьому не відбувається.

Останнім часом через кліматичні зміни все частіше трапляються комбіновані приморозки – адвекційно-радіаційні. Це результат вторгнення холодних мас та їх подальшого охолодження через нічне випромінювання.

Для тих, хто займається ягідництвом і садівництвом, важливою є якісна система попередження про заморозки, яка генерує оперативні повідомлення щодо їх ймовірності на мобільний телефон чи інший пристрій. Однак такі системи можуть бути недостатньо ефективними через помилки при їхньому використанні. Більшість із них пов’язані з неправильним визначенням часу, коли потрібно запускати цю систему, або орієнтуванням на неправильні показники. Важливо розташовувати датчики такої системи на правильній висоті – на рівні найнижчих квіток чи бруньок. Ще одна помилка – запуск системи оповіщення з огляду на показники сухого термометра, тоді як для захисту від заморозків важливі показники вологого термометра. Так, за нульового показника на сухому термометрі волога температура (за відносної вологості повітря 65%) уже становитиме -2 °С. Щоб забезпечити безперебійну роботу такого пристрою, потрібно регулярно перезаряджати батарею….

Наталія ЛУТ, директор ІП «Ніф Агро Постачання»

Продовження статті читайте у журналі «Ягідник» №5 (16), 2019. Придбати журнал ви можете як паперовому варіанті, так і в електронному.

Охочі отримувати журнал увесь рік можуть оформити передплату. Ви можете звернутися:

• за тел. +38 096 491 66 92, +38 068 513 31 87;

• через e-mail nti.sad@gmail.com, sad2017@ukr.net.

З вами зв’яжеться менеджер проекту і оформить замовлення.

Передплату на журнал можна оформити як через редакцію, так і в будь-якому поштовому відділенні. Передплатний індекс 60218.

Журнал «Ягідник»

Останні статті